16 Temmuz 2024
weather
30°
Künye İletişim
OncuGazetesi Sağlık Doğal Dağ Armudu Kurutularak Sağlıklı Atıştırmalık Üretiliyor

Doğal Dağ Armudu Kurutularak Sağlıklı Atıştırmalık Üretiliyor

Dağlarda yetişen ve doğal koşullarda kendiliğinden gelişen dağ armudu, özenle toplanarak değerlendiriliyor. Bölgedeki çiftçilere göre, dağ armudunun kurutularak tüketilmesi daha da faydalı olabiliyor. Bu yöntemle, doğal lezzeti ve besin değerleri korunarak sağlıklı bir atıştırmalık elde ediliyor.

1 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Doğal Dağ Armudu Kurutularak Sağlıklı Atıştırmalık Üretiliyor

Dağ armudu doğal ortamlarda yetişen, kendiliğinden büyüyen ve oldukça besleyici bir meyvedir.

Dağ Armutunun Özellikleri

Dağ armudu, kurutulduğunda uzun süre saklanabilir ve besin değerini korur. Ayrıca kurutulmuş dağ armudu, taze halinden daha yoğun bir lezzete sahiptir.

Ahlat Meyvesi ve Faydaları

Ahlat, yaban armudu olarak da bilinir ve olgunlaştığında kahverengi bir renge dönüşen tatlı bir meyvedir. Türkiye'nin hemen hemen her yöresinde yetişebilir.

Ahlat meyvesi birçok faydaya sahiptir. Kanı sulandırır, diş eti hastalıklarına iyi gelir, sivilcelere karşı etkilidir, göz sağlığını destekler ve kalbi güçlendirir. Ayrıca ishali keser ve zehirli hayvan sokmalarında kullanılabilir.

Ahlat Turşusu Nasıl Yapılır?

Ahlat turşusu yapmak için 1 kilogram olgunlaşmamış ahlat ve 5-6 çay kaşığı toz şeker gerekmektedir. Ahlatlar yıkanıp cam kavanoza yerleştirildikten sonra su ve şeker eklenir ve kavanoz sıkıca kapatılır. Turşu, serin ve karanlık bir yerde 30 gün bekletilerek hazırlanır.

Ahlat, yaş olarak tüketildiğinde de faydalıdır. Kurusuyla birlikte tüketildiğinde ise daha da etkili olduğu bilinmektedir.

Milli kano sporcuları tarihi bir başarıya imza attı

Milli kano sporcuları tarihi bir başarıya imza attı