16 Temmuz 2024
weather
30°
Künye İletişim
OncuGazetesi Ekonomi SGK tarafından alınan yeni kararla on binlerce kişinin sigortası askıya alındı

SGK tarafından alınan yeni kararla on binlerce kişinin sigortası askıya alındı

Sosyal Güvenlik Kurumu, kayıt dışı istihdamla mücadele çalışmalarını artırarak denetimlerini hızlandırdı. Sonuç olarak, çalışmayan ancak sigortası ödenen ya da sahte iş yerlerinde kayıtlı gösterilen 88 bin 455 kişinin sigortalılığı iptal edildi. Kurumun bu adımıyla kayıt dışı istihdamın önüne geçilmesi ve sosyal güvenlik sisteminin güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
SGK tarafından alınan yeni kararla on binlerce kişinin sigortası askıya alındı

Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında, sahte iş yeri ve sahte sigortalılara yönelik denetimlerini sürdüren SGK, "Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu" üzerinden bu alandaki çalışmalarına hız verdi.

88 BİN 455 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

Geçen yıl, kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu iller başta olmak üzere Türkiye genelindeki toplam 101 bin 794 denetimde, 1533 iş yerinin sahte olduğu belirlenirken, 88 bin 455 kişinin çalışmadığı halde sigorta priminin ödendiği ya da sahte iş yeri üzerinden sigortalı gösterildiği tespit edildi.

SGK Sahte Sigortalılığı ve İş Yerlerini Ortaya Çıkarıyor

Bu yolla sigortalı gösterilenlerin sigortalılığını iptal eden SGK, sahte olduğu tespit edilen hizmetleri silerken, bağlanan aylıkları iptal etti, yapılan maaş ve diğer ödemeler ise faiziyle geri aldı.

Sahteciliğin Yaptırımları

Sahteciliğin tespiti halinde iş yerlerine de yaptırımlar uygulayan kurum, baştan beri sahte olduğu tespit edilen iş yerinin tescil kaydı, e-sigorta şifresi ve iş yeri sicil numarasını iptal ederken, yersiz yararlanılan teşvik ve destekleri ise gecikme cezası ve gecikme zammıyla tahsil etti.

SGK'nin Sosyal Güvenlik Denetçileriyle Çalışmaları Devam Ediyor

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Şahin, sahte iş yeri ve sahte sigortalılığın sosyal güvenlik sisteminin kronik sorunlarından biri olduğunu belirtti. SGK'nin 2 bin 750 sosyal güvenlik denetmeniyle Türkiye genelinde çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Şahin, sahte iş yeri ve sahte sigortalılığın genellikle kayıt dışının yüksek olduğu illerde görüldüğünü ifade etti.

Sahte Sigortalılık ve Yapılan Yaptırımlar

Sahte sigortalılığın özellikle akraba veya tanıdıklara ait iş yerlerinde yapıldığını belirten Şahin, son dönemde hamilelerin sahte sigortalılığında artış tespit ettiklerini söyledi. Sosyal güvenlik denetmenleri olarak devleti zarara uğratan tüm faaliyetlere karşı titizlikle çalıştıklarını belirten Şahin, sosyal güvenlik denetmenlerinin özlük haklarının merkezi denetim elemanlarıyla eşitlenmesini talep ettiklerini kaydetti.

Nejat İşler, Banka Reklamı İçin Öğrencilere Burs Şartı Koştu

Nejat İşler, Banka Reklamı İçin Öğrencilere Burs Şartı Koştu